OD-DO

OD-DO

Odtwórz nagranie artykułu

Zespół „OD-DO” rozpoczął swoją działalność w 2005 roku, jako Zespół Śpiewaczo-Kabaretowy z inicjatywy ówczesnego kierownika Ośrodka Kultury w Preczowie, natomiast działalność zespołu była prowadzona pod kierownictwem Henryki Nicpoń z Koła Gospodyń Wiejskich (KGW).

W pierwszych latach działalności zespół prezentował sceny kabaretowe, żywoty świętych, a także brał udział w imprezach kulturalnych i okazjonalnych świętach w Gminie Psary. W tamtym okresie akompaniował na akordeonie Waldemar Latos, a Paweł Niedbała był instruktorem zespołu. Od 2013 roku na akordeonie towarzyszył grupie Antoni Kopeć. W zespole grały również Anna Spytkowska i Małgorzata Szczęśniak – skrzypaczki.

W 2011 roku instruktorem w zespole został Marek Krępa, który jest równocześnie członkiem kapeli. Odpowiada szczególnie za płaszczyznę muzyczną tj. przede wszystkim kształtuje repertuar – sporządza własne aranżacje, ale też i kompozycje (W Preczowie pod lasem; To Preczów).

Obecnie kapelę w zespole tworzą: Marzena Opryj-bęben, Marek Krępa-kontrabas, Mirosław Opryj-akordeon, Kazimierz Ornat-diabelskie skrzypce oraz Janusz Kupczak-okaryna. Od lat liczba członków pozostaje niezmienna (10 kobiet i 6 mężczyzn).

Zespół aktywnie bierze udział w licznych przeglądach, festiwalach i konkursach m. in. w „Świętojańskim Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych” w Preczowie, w Festiwalu Muzycznym Artystów Nieprofesjonalnych „Na Klepisku” – w Katowicach Janowie, w „Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych – Folkloriada Jurajska” – w Żarkach, w Festiwalu Muzycznym Artystów Nieprofesjonalnych „W jurajskiej Zagrodzie” w Zawierciu, w „Etnostradzie” w Częstochowie. W 2016 roku „Od-Do” otrzymał Specjalne wyróżnienie - za współczesny przekaz folkloru ludowego i jego wysoki poziom instrumentalny na 49 „Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych” w Brennej. Jest również laureatem nagrody Starosty Będzińskiego „Kasztelanka" – za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.

Zespół ponadto jest aktywny w serwisie społecznościowym Facebook, jako „Zespół OD-DO”. Posiada również amatorski kanał na YouTube: Zespół OdDo.

Jedną z ciekawszych pieśni wykonywanych przez zespół jest pieśń Przeleciał sokół, która należy do dawnych pieśni zalotnych, tzw. „obracany”, o czym świadczy tekst przepełniony symboliką (sokół, wianek) i zmienne, nietypowe metrum 5/4, 2/4 i 3/4. Natomiast pieśń Kogut zapioł wykonywany jest z dużą werwą i humorem oraz ciekawą aranżacją (dużą rolę pełnią bogate wstawki akordeonu pomiędzy zwrotkami śpiewanymi). Inne przykładowe pieśni zespołu to: W kalinowym lesie, Cyraneczka, Kiedy jam te konie pasał, Wyszłabym za dziada, Na polu krzak, Tańcuj, tańcuj czy W bobrowskim lesie.

Galeria

Zespół Od-Do na gminnych odpustach, Preczów 2016
Zespół OD-DO na gminnych odpustach
  • Zespół Od-Do na gminnych odpustach, Preczów 2016. Powiększ zdjęcie.
  • Od-Do na przeglądzie W jurajskiej zagrodzie, Zawiercie 2017. Powiększ zdjęcie.
  • Od-Do na Festiwalu Pieśni Chóralnych, Jaworzno 2017. Powiększ zdjęcie.
  • Od-Do na Śląskich godach, Chorzów 2019. Powiększ zdjęcie.
  • Od-Do, klasyczne ujęcie w plenerze, Woźniki 2016. Powiększ zdjęcie.

Pieśni

Zapis nutowy pieśni Kogut zapioł

Odtwórz pieśń Kogut zapioł

Zapis nutowy pieśni Przeleciał sokół

Odtwórz pieśń Przeleciał sokół